Kremy z filtrem niektórym z nas mogą kojarzyć się z nakładaniem ich wyłącznie na plażę. Używane są wtedy w celu ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Złudne jednak panuje przekonanie, że takie kremy powinny być stosowane tylko w słoneczne letnie dni. Prawda okazuje się być inna. Nasza skóra twarzy narażona jest na negatywne działanie promieni UV o każdej porze roku, niezależnie czy jest to zima czy lato, dlatego warto chronić ją codziennie.

Co właściwie znaczy skrót SPF ?
Sun Protection Factor. Wartość ta mówi nam, jak długo można przebywać na słońcu bez oparzenia skóry. Bez filtra oparzenie następuje po upływie ok. 15 minut. SPF to wielokrotność tego czasu. Dlatego wyróżniamy kremy z oznaczeniami SPF 10,15,20,30,50, a nawet 50+, im wyższy współczynnik filtra, tym wydłuża się czas przebywania na słońcu z nałożonym kremem. Jak to wygląda w praktyce?

Oto przykłady kremów, o różnym stopniu natężenia filtra, które nadają się świetnie do codziennego użytkowania i nakładania ich pod makijaż:

Krem z filtrem SPF 15 pełni swoją funkcję ochronną najkrócej bo przez 3-4 godz. Np. łagodzący krem do twarzy BB SPF15 Ciemny lub SPF15 Jasny dzięki zawartości składników nawilżających (m.in. ekstrakt z jeżówki purpurowej) i łagodzących (alantoina), stanowi fajną alternatywę dla lekkich podkładów. Jest odpowiedni dla osób chcących jedynie wyrównać koloryt skóry i zakryć subtelnie małe przebarwienia i niedoskonałości cery. Krem powstał na bazie filtrów fizycznych (dwutlenek tytanu i tlenku cynku). Co daje uczucie odpowiedniego nawilżenia i ochrony przed działaniem promieni UV.

ciemny  jasny

 

Odbudowujący krem do twarzy - OCHRONA UVA/UVB I NAWILŻENIE SPF 30 - pozwala chronić naszą skórę twarzy przez 7-8 godz, ze względu na zwiększoną wartość filtru do poziomu 30. Stosowanie go działa przeciwutleniająco. Dodatkowo zawartość organicznego olejku amelii zmiękcza i odnawia skórę, aktywując wytwarzanie kolagenu i elastyny, co zapobiega grawitacyjnemu starzeniu się skóry. Kompleks Perfect Skin na bazie glonów głębinowych odbudowuje skórę, nasyca komórki wilgocią, zapewnia skórze intensywny lifting, poprawia owal twarzy. Krem chroni zarówno przed promieniami UVA jak i UVB, zapobiegając fotostarzeniu skóry. Masło shea - działa ochronnie i nawilżająco na skórę,  przywraca skórze elastyczność i sprężystość, łagodzi podrażnienia, wspomaga ochronę przed promieniami UV.

Najdłuższą i najwyższą ochronę przeciwsłoneczną dają nam kremy SPF 50 lub nawet 50+.  Dobrym przykładem jest tu  kremy SPF 50 - krem AVA HYDRO LASER posiada składniki aktywne, które doskonale nawilżają skórę, łagodzą podrażnienia i  zapobiegają  jej przedwczesnemu starzeniu się. Krem nie bieli, wchłania się szybko, nadaje się pod makijaż.  

 

Czy używanie codziennie kremów z filtrem ma sens ?

Oczywiście że tak ! W okresie letnim, najbardziej intensywne stają się być promienie UVB. Odpowiadają one za opalanie się (brązowienie ciała) jak i za częste oparzenia skóry. Są one bardzo zdradliwe, ponieważ  potrafią przeniknąć w głąb naskórka i uszkodzić komórki, nie wywołując przy tym bólu. Natomiast w okresie zimowym, uaktywniają się promienie UVA - dłuższe i groźne występują one przez cały rok. Choć nie powodują oparzeń, to nadal stanowią dla naszej skóry niebezpieczeństwo. Śnieg i lód odbijają promienie słoneczne co potęguje ich negatywne działanie. Dodatkowo, nasza skóra podczas okresu niskich temperatur, nie jest przyzwyczajona do negatywnego wpływu promieni UV i dlatego wytwarza mniej melaniny. Niestosowanie produktów przeciwsłonecznych może więc skutkować powstaniem problemów skórnych zwłaszcza na jesieni czy zimą.
 
Jakie negatywne skutki dla naszej skóry może mieć nie używanie kremów SPF?
Pozbawienie ochrony naszej skóry twarzy może trwale uszkodzić kondycję skóry i wpłynąć na jej wygląd. Negatywne skutki zauważyć można już teraz. Częste uczucie wysuszenia, zmęczenia czy braku nawilżenia skóry, to niektóre z przykładów. W przyszłości uszkodzenia będą coraz większe i wręcz niemożliwe do usunięcia. Proces ten nazywany jest fotostarzeniem -  to efekt promieniowania UV. Powoduje on nieodwracalne i widoczne gołym okiem zmiany skórne. Niszczy włókna kolagenowe, odpowiedzialne za jej napięcie, elastyczność i jędrność. Wskutek czego, na twarzy pojawiają się przebarwienia, a naczynia krwionośne rozszerzają się i pękają. Stąd już niedaleko do powstania głębokich bruzd, zmarszczek i "pajączków’’. W rezultacie skóra jest podatna na szybsze starzenie się. Kolejnym skutkiem - mniej znanym, które następuje po zastosowaniu niektórych kosmetyków jest tzw. fotouczulenie. Jest to uczulenie wywoływane przez substancje w nich zawarte tj. barwniki chemiczne czy leki. Stosowanie powyższych produktów, bez ochrony kremu z filtrem, powoduje zaczerwienienie skóry, stany zapalne, przebarwienia i alergie.